CBN-advies 12-5 - Berekening op geconsolideerde basis
Dit advies is verouderd wegens wijziging van artikel 64 §2 van het Wetboek van vennootschappen
Artikel 12, § 2 van de wet van 17 juli 1975 bepaalt de omvangcriteria van de ondernemingen die o.m. bepalend zijn voor:
- het opmaken en openbaar maken van de jaarrekening volgens een verkort schema;
- de openbaarmakingsregeling van de jaarrekening van bepaalde categorieën van ondernemingen bedoeld in artikel 10 van het koniklijk besluit van 12 september 1983;
- de verplichting tot aanstelling van een bedrijfsrevisor;
- de openbaarmaking van het controle‐ en het jaarverslag.
De berekeningswijze van deze criteria werd vastgesteld in de artikelen 11 en 12 van het koninklijk besluit van 12 september 198. Artikel 12, § 2 van dit besluit bepaalt o.m. dat de criteria inzake omzet en balanstotaal berekend worden op geconsolideerde basis, indien de onderneming met één of meer andere ondernemingen is verbonden in de zin van het koninklijk besluit van 8 oktober 197.
De Commissie werd om advies verzocht over de toepassing van deze berekeningswijze : meer bepaald werd de vraag voorgelegd of bij de berekening op geconsolideerde basis de bepalingen van het koninklijk besluit vn 6 maart 1990 moeten gevolgd worden en, zo ja, of de verbonden ondernemingen die met toepassing van de bepalingen van dit besluit buiten de consolidatie werden gelaten, meegerekend worden voor de berekening op geconsolideerde basis van omzet en balanstotaal.
In advies. 12/4 (bulletin nr. 16, april 1985, pp. 10‐11) werden de ratio en de toepassing van de berekening op geconsolideerde basis reeds toegelicht : «...deze berekeningswijze is de bestuursrechtelijke uitvoering van de intentie van de Regering (...) om, in verband met de soepeler regeling ten gunste van kleine en middelgrote ondernemingen, eerder oog te hebben voor de echte kleine en middelgrote ondernemingen, met uitsluiting van kleine ondernemingen opgericht of geïntegreerd in een grote groep van vennootschappen (...). Wat de berekening op geconsolideerde basis van omzet en balanstotaal betreft moet (...) verwezen worden naar de algemeen aanvaarde consolidatiebeginselen, zoals zij met name in de zevende E.G.‐richtlijn zijn verwoord».
Naar het oordeel van de Commissie is het duidelijk dat nu de zevende richtlijn in de Belgische rechtsorde werd omgezet door hetkoninklijk besluit van 6 maart 1990, de berekening op geconsolideerde basis moet gebeuren volgens de bepalingen van dit besluit.
Dit betekent echter niet dat de ondernemingen die bij de toepassing van dit besluit buiten de consolidatiekring worden gelaten, niet mee in aanmerking zouden komen voor de berekening op geconsolideerde basis van omzet en balanstotaal.
Artikel 12, § 2 van het koninklijk besluit van 12 september 1983 stelt immers dat deze criteria op geconsolideerde basis worden berekend inden de onderneming verbonden is met één of meerdere andere ondernemingen in de zin van het koninklijk besluit van 8 oktober 1976.
Een verbonden onderneming in de zin van de bepalingen van dit besluit blijft een verbonden onderneming ook al zou zij bij toepasing van de bepalingen van het consolidatiebesluit buiten de consolidatiekring worden gelaten.
Bijgevolg wordt zij mee in aanmerking genomen voor de berekening op geconsolideerde basis van omzet en balanstotaal.